Ve dnech 16. a 17. 3. 2023 se celá naše škola vydala do kina v Heřmanově Městci na cestovatelskou diashow manželů Motani. Letošní program se jmenoval DRAVÁ AMAZONIE. Strávili tam 3 měsíce a stihli toho spoustu zažít – plavali s růžovými delfíny, seznámili se s domorodci i zvláštními druhy ryb, chovali anakondu a roztomilého lenochoda. Měli to velmi dobře zpracované, krásné fotky a videa. Ukázali nám prales, poušť, spoustu zvláštních rostlin a živočichů. Na konci byla jako vždy soutěž, prohlédli jsme si suvenýry a mohli jsme si něco koupit.

Motani1 Motani2 Motani3 Motani4

Další postřehy:

„Cesty jsou vždy plné dobrodružství a dozvíme se spoustu nových věcí.“
„Každý rok mě to moc baví a těším se na příště.“
„Zažili tam spoustu dobrodružství, strachu i radosti.“

žáci 7. ročníku

Velikonoce. Každý si pod tím slovem představí úplně něco jiného. Nad tímto slovem se museli zamyslet žáci ze třetích tříd. Někoho napadlo tvoření, někdo řekl, že začíná teplo, jiní zas v tomto slově viděli svátky a volno a další koleda a mlácení holek.

Žáci z třetích tříd se ve středu 15. 3. dozvěděli mnoho zajímavostí o Velikonocích. Zjistili, že to jsou pohyblivé svátky, které se řídí úplňkem. Už vědí, že před Velikonocemi je období masopustu, které končí tzv. Popeleční středou. Tímto dnem začíná také postní doba. Také se dozvěděli, že před Velikonocemi je Pašijový týden. Co si asi nejvíc budou pamatovat je, že na Velký pátek se nemá nic dělat. Tato informace se všem velmi líbila.

Ten den jsme načerpali nejen nové vědomosti, ale také jsme ručně pracovali. Vyzkoušeli jsme si, jak se pletou pomlázky, vyrobili jsme si velikonoční zápich do květináče. Všechny velmi bavilo barvení vajíček pomocí vosku. A ještě jsme si vyzkoušeli udělat ozdoby z vizovického těsta.

Paleta Velikonoce 3 rocnik 01 Paleta Velikonoce 3 rocnik 10 Paleta Velikonoce 3 rocnik 18 Paleta Velikonoce 3 rocnik 34
camera Další foto...      

Myslím si, že se akce velmi vydařila. A už teď se na Velikonoce moc těšíme.

Mgr. Tereza Kopová

Dne 13. 3. 2023 jsme se spolužáky z 7. - 9. ročníků navštívili Východočeské divadlo v Pardubicích. Divadelní představení Showtime od studia LAIK, jehož režisérem je Zdeněk Rumpík, bylo o dětech z dětského domova. Domovu hrozilo zavření, ale děti se nevzdávaly, bojovaly o něj a nakonec zvítězily.  Divadelní hra poukazovala na to, že nelze soudit lidi dle místa, odkud pochází. Nezáleží na tom, jestli je člověk chudý nebo bohatý. Všichni jsme nakonec stejní, a proto bychom se měli mezi sebou chovat rovně a spravedlivě. 

Líbilo se nám, že hra byla pojatá jako muzikál a herci byli především teenageři.

Jsme rády, že jsme do divadla zavítaly.

žákyně 9. ročníku

Tento školní rok žáci 3. a 4 . ročníku, v období od 22.11.2022 do 31.1.2023, jezdili každé úterý na plavecký výcvik. Některé děti se bály, ale nakonec svůj strach překonaly. Všichni výcvik úspěšně zvládli a dostali mokré vysvědčení.

Plavani 04 Plavani 15 Plavani 21 Plavani 35
camera Další foto...      

Mgr. Tereza Kopová + kolegyně

Dne 23.2.2023 se žáci z osmých tříd zúčastnili projektového dne v rámci I KAP II na GyaSoŠ v Přelouči. Tentokrát na téma Sítotisk. Vyzkoušeli jsme si postup při grafickém zpracování návrhu, nanášení barvy na zkušební papír i finální sítotisk na textil. Naše snaha byla korunována úspěchem a každý účastník obdržel vlastnoručně potištěnou tašku.

Děkujeme a těšíme se na další zajímavý projektový den.

Projekt I KAP II 01 Projekt I KAP II 03 Projekt I KAP II 22 Projekt I KAP II 23
camera Další foto...      

Mgr. Zuzana Vyhnálková DiS

Letos naši sedmáci vyrazili na týdenní lyžařský kurz do Jizerských hor na chatu Slovanka. Po lyžovačce na sjezdovkách střediska Severák nás zde čekalo výborné jídlo, dočkali jsme se i borůvkových knedlíků se šlehačkou a čokoládou. Počasí bylo vskutku aprílové. Zažili jsme sluníčko, déšť i chumelení. Navštívili jsme přehradu Josefův Důl, kde jsme si prohlédli také vnitřní prostory hráze a dozvěděli se, že zásobuje vodou město Liberec a poskytuje vodu na zasněžování sjezdovek i na Severáku. Večer jsme hráli společenské hry nebo zpívali u kytary. Ten poslední byl taneční. Moc jsme si to užili.

Lyzak 2023 004 Lyzak 2023 017 Lyzak 2023 069 Lyzak 2023 115
camera Další foto...      

Mgr. Marcela Švábová