Výlet školní družiny do Ostré u Lysé nad Labem

V pátek 2.6. 2023 jsme se vydali na výlet. Cílem bylo Centrum řemesel a bylinné zahrady Botanicus v Ostré u Lysé nad Labem. Tato středověká vesnice není replikou vesnice ze středověké doby. Hlavním cílem bylo vytvoření atmosféry a dobové kulisy pro jednotlivá řemesla. Při stavbě byly využity místní recyklovatelné materiály – kámen a dřevo.

Cesta autobusem nám rychle uběhla a za hodinu a půl jsme byli na místě. Po zakoupení lístků jsme vstoupili do středověké vesničky. Na začátku si každý vyměnil peníze za groše, kterými se ve vesnici platí. Sami jsme si poté mohli vyzkoušet výrobu mýdla, ručního papíru, svíčky, loutky, provazu, keramiky, drátování, rýžování zlata a zdobení perníčku. Ve velké hodovní síni jsme ochutnali tradiční pokrmy. Řada surovin se pěstuje přímo v zahradách. Kdo měl chuť, mohl ochutnat výborné palačinky s jahodovou marmeládou.

Prohlédli jsme si také krásně upravené bylinné zahrady a všichni se ztratili v bludišti. Čas nám rychle uběhl a ve dvě hodiny jsme nasedli do autobusu směr Choltice. Všichni jsme se vrátili spokojení a plní dojmů z prožitého dne. Výlet se nám všem líbil. Děkuji za spolupráci všem kolegyním.

Ostra 2 6 06 Ostra 2 6 21 Ostra 2 6 22 Ostra 2 6 33
    camera Další foto...