Z činnosti družiny 2011/2012

Návštěva tyflocentra

Ve čtvrtek 8. listopadu navštívilo 14 dětí ze 2. a 3. oddělení ŠD středisko pro nevidomé a slabozraké — tyflocentrum v Pardubicích. Den otevřených dveří byl tentokrát zaměřen na seznámení veřejnosti s výcvikem vodících psů. Besedy se zúčastnila mistryně ČR ve výkonu vodících psů paní Jana Štrochová s fenkou Karen. Seznámili jsme se s tím, co vše předchází tomu, než může být psí pomocník a přítel předán nevidomému.

Návštěva tyflocentra Návštěva tyflocentra Návštěva tyflocentra Návštěva tyflocentra

Vybrané štěně je svěřeno pečovatelům, každých 14 dní je kontrolován průběh výchovy a sledován vývoj štěněte jak z hlediska zdravotního, tak jeho povahových vlastností. Pečovatelé dostávají rady, jak pokračovat s výchovou. Štěnátka už od malička navštěvují centrum města, nákupní střediska, učí se zvládnout jízdu dopravními prostředky apod. Trpělivou prací se učí zvládat cviky poslušnosti, vyhledávací cviky, cviky, potřebné k bezpečnému a spolehlivému vedení nevidomého. Připravují se hlavně labradoři, retrívři, němečtí ovčáci. Na konci přípravy, která trvá 6-7 měsíců, prochází psi zkouškou v různých prostředích. Je testováno, zda potřebné cviky ovládají a také, zda je dokáží při vedení nevidomého vhodně uplatnit.

Běh naděje

V sobotu 8. října se žáci naší školy již tradičně zúčastnili Běhu naděje v Pardubicích. Navzdory nepříznivé předpovědi počasí se ráno před školu dostavilo všech 22 přihlášených sportovců. Trať dlouhou 2 km absolvovali nejrychleji deváťáci: 1. Šimon Kotek, 2. Jára Šulc, 3. Petr Kmoníček a 4.Ondřej Kymlička. Další účastníci: 8. tř. – H. Jošt, D. Tománek, D. Marek, L. Šinkorová, 7. tř. – N. Kalhousová, K. Jakubcová, M. Šíp, M. Vodička, 6. tř. – L. Krutský, T. Kmoníček, I. Frýdová, K. Mokřížová, N. Říhová , 4. tř. – B. Patočková, 3. tř. – J. Horák, P. Kollárovič, J. Zelenka, J. Kočová.

Běh naděje Běh naděje Běh naděje Běh naděje

Všichni si zaslouží pochvalu, z nejmladších především Kuba Horák a Jirka Zelenka, kteří doběhli ve velmi dobrém čase. Nešlo o vítězství, ale o účast na Běhu jako projevu solidarity s těmi, kdo onemocněli rakovinou. Startovným jsme přispěli do fondu na výzkum léků proti této zhoubné chorobě (celkem 1.000 Kč).

Běh naděje
    Účastníci Běhu naděje.

Z Choltic jsme vyjeli za deště, běželi za sluníčka a vrátili se v lijáku. Opravdu jsme měli štěstí na počasí.

Jízda zručnosti

Ve středu 21. září se na školním dvoře uskutečnila jízda zručnosti dětí ze 2., 3. a 4. třídy, prvňáčci zatím jen v roli diváků si svoji cyklistickou zručnost budou moci vyzkoušet na jaře.

Jízda zručnosti Jízda zručnosti Jízda zručnosti Jízda zručnosti

Na kole závodilo 23 dětí, na koloběžce 9 dětí a 2 na bruslích. Nejtěžším úkolem bylo převezení hrnku s vodou, kdy si všichni užili nejvíc legrace. Počasí přálo a tak sluníčko usušilo některé zmáčené cyklisty.

Jízda zručnosti Jízda zručnosti Jízda zručnosti Jízda zručnosti

Nejrychlejší z  jezdců na koloběžce byli Matěj Kohout, Jirka Joska a Peter Kollárovič. Z cyklistů zvítězil Karel Fišera, těsně za ním se umístil Jirka Zelenka. Třetí místo obsadil Tomáš Nedvěd, čtvrtý nejlepší čas měl Tomáš Bulavčák. Anička Miláčková a Patrik Plechatý na bruslích zajeli nejlepší čas ze všech účastníků jízdy.