Čtvrteční výlet 25.5.2023 nás zavedl do kraje Vysočina na zámek - původní klášter. Krásné počasí nám přálo a venkovní část programu Cesta vody byla velmi osvěžující. Děti si zopakovaly koloběh vody, filtrovaly vodu z potůčku přes přírodniny, viděly sádky zbudované sázavskými mnichy, hleděli jsme do 18 m hluboké staré studny, která kdysi zásobovala pitnou vodou celý klášter. Přešli jsme kolem slunečních hodin. Přes rybník jsme viděli krásnou památku Zelenou horu, jeden ze skvostů geniálního architekta Santiny.

V programu Odkud je blízko ke hvězdám jsme se dověděli o životě mnichů – vaření piva hlavně k jídlu, sušení chmelu, chovu kaprů, jídlu 1x za den a jediné místnosti, kde se v zimě mohli mniši ohřát 1 hodinu denně. Zhlédli jsme moderně pojatou interaktivní výstavu. Děti vytvořily hvězdu sedíce v kruhu pomocí provázku, připomněly si názvy planet, podstatu slova hvězda i názvy některých souhvězdí, kreslily barokní stavbu a jiné obrázky s tématem hvězd. Při prohlídce nás mimo jiné uchvátila nádherná zachovalá freska na stropě v přijímací místnosti kláštera – dnes již zámku. Cesta zpět do náruče rodičů nám uběhla rychle a v poklidu. Děkujeme všem zúčastněným za pěkné pohodové zážitky.

Vylet 3AB Zdar n Sazavou 01 Vylet 3AB Zdar n Sazavou 11 Vylet 3AB Zdar n Sazavou 26 Vylet 3AB Zdar n Sazavou 28
camera Další foto...      

Ivana Benešová