Do Ekocentra Oucmanic s 3.r.

V úterý 4.10. se obě třetí třídy vydaly na cestu za staronovými dovednostmi, které jejich nedávní předci zvládali a jistě dodnes řada z nich bravurně zvládá. Však to na některých dětech bylo i poznat.  V

šechny děti bez výjimky se učily sekat dříví sekerkou, řezat polena opravdovou pilou ve dvojici a naplnily tak přísloví "každý chvilku tahá pilku" aspoň ve své původní podobě. Poctivě plely záhony, s dohledem se postaraly o malá domácí zvířata, která si za odměnu pochovaly a pohladily. Naštípané dřevo jsme dopravili k venkovní funkční peci a roztopili. Vyzkoušeli jsme si, jak se dříve dojilo mléko. Ze smetany jsme pomocí ručních šlehačů vyrobili máslo a vzniklé podmáslí ledaskdo ochutnal. A jak vyrobit z mléka tvaroh? I to jsme se naučili. Syrovátku jsme tentokrát nepili, ale dověděli se, že je součástí mnoha potravin. Ani roztopená pec nevydala své horko nadarmo. Děti namlely na ručním mlýnku mouku a připravily kvásek, vše zapracovaly do těsta na housky, které vlastnoručně uvázaly, na plechu nazdobily a po upečení s tím domácím máslem a tvarohem s gustem ochutnaly.

Oucmanice 4 10 01 Oucmanice 4 10 13 Oucmanice 4 10 22 Oucmanice 4 10 71
     camera Další foto...

Příjemně unaveni přiměřenou prací a pohybem na čerstvém vzduchu všichni snědli oběd i polévku, nikdo nic nevyhodil. Na sladkosti během dopolední práce totiž nebyl čas a vznikl přirozený hlad. Takže jde to. I cesta zpět do náruče rodičů proběhla bez problémů. Těšíme se na příští setkání s opravdovou fyzickou prací a dalšími zážitky.

Za 3.r. I. Benešová a T. Kopová