Ohlédnutí za školními akcemi 2012/2013

    ZŠ Choltice má talent

    24. června 2013 proběhl na naší základní škole již 2. ročník soutěže ZŠ Choltice má talent. Připravili ho žáci deváté třídy. Zúčastnili se soutěžící z prvního i druhého stupně. Mohli jsme shlédnout vystoupení pěvecká, taneční, hru na hudební nástroje (trubka, flétna), gymnastickou sestavu v prostných, kresbu a letošní novinky — vystoupení králíků v kategorii přeskok přes překážky a skupinová taneční vystoupení. Všichni diváci mohli hlasovat pro své kandidáty na výhru v kategoriích 1. a 2. stupeň. Volba byla obtížná a nakonec byly výsledky následující:

    Kategorie pro I. stupeň:

    • 1. místo: Monika Horáková
    • 2. místo: Andrea Kožená
    • 3. místo: Žáby – taneční skupina

    Kategorie pro II. stupeň:

    • 1. místo: Iveta Frýdová
    • 2. místo: Libor Černík
    • 3. místo: Michaela Kratochvílová

    Poděkování patří všem účinkujícím, porotě (ve složení p. Aleš Kalina, pí. Vlasta Vejběrová a pí. Markéta Zářecká) a samozřejmě našim deváťákům, kteří zpestřili soutěž reklamními bloky a tanečním vystoupením

    Mgr. Hana Ošlejšková


    Školní výlet 2. tříd do Častolovic

    Ve středu 29. května zamířily třídy 2.A a 2. B na výlet do Častolovic. Hlavním cílem byl zdejší zámek, ve kterém se prolíná historie se současností zdejších majitelů.

    Poté jsme navštívili místní miniZOO v zámecké oboře, kde se dětem také velice líbilo, protože jsou tu zvířata nejen ve výbězích a voliérách, ale také zde i volně pobíhají mezi návštěvníky. Zajímavostí je, že si zde děti mohly zakoupit granule na jejich krmení. Výlet byl moc pěkný i proto, že děti byly hodné a také nám přálo počasí. ( Fotogalerie)

    Mgr. Jitka Danihelková, Mgr. Monika Bukáčková


    Výlet do Starých Hradů

    My, žáci 3. třídy, jsme 22. května 2013 v rámci školního výletu navštívili hrad a zámek Staré Hrady u Jičína. Společně jsme si prohlédli zámecké pohádkové sklepení a jeho lesní a ledové království, rodinku starohradského obra, čertovskou domácnost, vodníky a ochočeného draka. Všechny nás pak upoutala pohádková hladomorna a palác plný skřítků. Po výcviku létání na koštěti jsme vystoupali až na hradní pohádkovou půdu plnou čarodějnic. Rozesmála nás strašidlácká kuchyně, prádelna a mydlírna. Poté už tu byla Čarodějná Bestyola plná zvířátek, havěti a potvůrek našich čarodějnic. Nakoupit čarodějné upomínkové předměty jsme si mohli na nádvoří zámku v Čertovské kovárně, kde nás obsluhoval sám čert. S ním jsme se také na památku společně vyfotili. ( Fotogalerie)

    Na tento výlet budeme ještě dlouho vzpomínat a do Starých Hradů se jistě opět podíváme s rodiči.

    Žáci 3. třídy


    Den vody

    22. březen byl vyhlášen za Světový den vody. Spojené národy tento den navrhly v roce 1992. První oslavy proběhly již v následujícím roce. Letos se i naše škola rozhodla, že se do oslav zapojí, a proto proběhl 27. března projektový den zaměřený "na vodu". Projektu se zúčastnili žáci 5. až 9. třídy.

    Žáci vytvořili smíšené skupiny a procházeli jednotlivými stanovišti, na nichž plnili různé úkoly (počítali spotřebu vody, zpívali o vodě, učili se o rozložení vody na zeměkouli, kreslili, vymýšleli reklamní slogany zaměřené na prodej čisté vody, mluvili o vodě anglicky, učili se poznávat a třídit vodní organismy, diskutovali o nebezpečí znečištění vod, seznamovali se s vodními sporty atd.). Po celý den vyučující vnímali příjemnou pracovní atmosféru. Doufáme, že i žáci to cítili podobně.

    Mgr. Hana Ošlejšková


    Velikonoční dílna

    I když 19. března 2013 venku panovalo pravé zimní počasí, ve škole jsme si užívali jaro při tradiční velikonoční dílně. Téměř 40 dětí si přišlo vyrobit zajíčka, slepičku, přání, ovečku a spoustu dalších velikonočních drobností a tím se krásně jarně naladilo. ( Fotogalerie)

    Mgr. Petra Podvolecká


    Adaptační program

    Základní škola Choltice připravila pro své nastávající prvňáčky program, který by měl usnadnit jejich přechod do základní školy. Na první schůzku s nastávající paní učitelkou, která se konala 12. března 2013, přišlo 27 dětí.

    Ve třídě hrály společně hry, které byly zaměřeny na vzájemné seznámení, prováděly drobné výtvarné práce a tak trochu si hrály na školu. Rodiče mezi tím shlédli ukázku práce s interaktivní tabulí a diskutovali se zástupkyní ředitele školy o provozu školy a organizaci vyučování. Další schůzka bude v dubnu a na programu bude prohlídka školy a seznámení s provozem školní jídelny. Poslední setkání bude v květnu.

    Mgr. Aleš Kalina, ředitel školy


    Přehled akcí školy v prvním čtvrtletí kalendářního roku

    • 7.1. zajistili žáci školy Tříkrálovou sbírku pořádanou Charitou Přelouč,
    • 11.1. shlédli žáci 7., 8. a 9. třídy divadelní představení v Pardubicích,
    • 20.1. až 26.1. absolvovali žáci 7. třídy lyžařský výcvik v Orlických horách (České Petrovice),
    • 25.1. proběhl zápis žáků do první třídy, bylo zapsáno 31 dětí,
    • V lednu pokračoval cyklus přednášek Městské policie Přelouč v rámci preventivního programu,
    • Proběhlo školní kolo recitační soutěže,
    • Školní družina uspořádala turistický pochod ke svojšické tvrzi,
    • V únoru byl ukončen plavecký výcvik žáků 3. třídy,
    • Zúčastnili jsme se krajského kola olympiády v českém jazyce a okresního kola v anglickém jazyce,
    • Zúčastnili jsme se šachového turnaje v rámci sportovní olympiády škol,
    • 8. třída navštívila pardubický stacionář a seznámila se s účelem tohoto zařízení,
    • Byla ukončena ekologická soutěž Co viděl myslivec,
    • 26.2. vystoupili ve škole hudebníci pardubické filharmonie s programem Filmové melodie,
    • Školní družina uspořádala výstavu obrázků z puzzlů,
    • V březnu navštívili žáci 5. a 6. třídy divadelní představení v Pardubicích,
    • Konalo se školní kolo soutěže Právo pro každý den,
    • 19.3 se konala Velikonoční dílna pro veřejnost,
    • 27.3. se bude konat projektový den Den vody,
    • V průběhu března probíhal program s názvem Zdravá pětka zaměřený na zdravou výživu, prováděný obchodním řetězcem Albert.
    Mgr. Aleš Kalina, ředitel školy


    Návštěva stacionáře Slunečnice očima našich žáků

    V úterý 12. 2. 2013 jsme se vydali na exkurzi do stacionáře Slunečnice v Pardubicích. Po celou dobu návštěvy nás provázela jedna z místních sociálních pracovnic.

    Toto zařízení je určené pro mentálně a fyzicky postižené lidi, kteří sem denně dochází, stejně jako třeba my do školy. Seznámili jsme se s provozem celého zařízení a viděli, jak jsou jednotliví klienti zapojováni do nejrůznějších zájmových aktivit. Mají tu pro ně připraveno několik dílen a kroužků, např.: keramickou, korálkovou, výtvarnou, hudební, apod. Většinu výrobků, které zde společně vytvoří, se pak snaží prodat na nejrůznějších trzích a jarmarcích. Kromě dílen jsme si mohli prohlédnout také další vybavení stacionáře: "hernu", čítárnu, klidovou místnost a také krásnou velkou bezbariérovou koupelnu, kterou by jim mohla závidět kde jaká nemocnice.

    Ke stacionáři patří i malá kavárna Apatyka v centru Pardubic na Pernštýnském náměstí. V kavárně jsou vždy dva zaměstnanci a dva klienti stacionáře, kteří se pod dohledem učí starat o příchozí zákazníky.

    Život postižených lidí není jednoduchý, ale je vidět, že úroveň péče a zařízení, pro ně určených, se neustále zlepšuje. Myslím si, že je dobře, že existují taková místa, kde se o své klienty tak dobře a hezky starají.

    Žáci 8. a 9. ročníku


    Muzikanti z Komorní filharmonie Pardubice u nás ve škole

    Dne 26. února 2013 se uskutečnil v tělocvičně ZŠ výchovný koncert pro žáky II. stupně naší školy. Přijeli nám zahrát muzikanti z Komorní filharmonie Pardubice ve složení smyčcový kvartet, trubka a saxofon. Jejich asi hodinový program s názvem Hudba a film byl velmi poutavý, s vhodným průvodním slovem.

     


    Pro žáky I. stupně proběhl půl hodinový minikoncert, který se věnoval seznámení s nástroji a malé ukázce hudby. Dětem i učitelkám velmi líbily hlavně melodie z večerníčků. Děkujeme za vystoupení a doufáme, že se zase v některém dalším roce setkáme.

    Mgr. Zuzana Vyhnálková


    Divadlo v Pardubicích očima žáků 5. a 6. ročníku

    Ve středu 9. ledna 2013 jsme měli jet do divadla na představení Perný pernštejnský den, ale hlavní herec si zlomil nohu, proto nám paní inspicientka udělala náhradní program: provedla nás po zákulisí divadla. Vzala nás nejdříve do hlediště, kde nám vysvětlila vše kolem divadla a zeptala se nás, kdo umí nejlíp zpívat. Všichni křičeli Adam Nechvíle a Bára Patočková. Bára nechtěla jít na jeviště, proto šel jen Adam a zazpíval nám kousek písničky Čekám na signál. Pak jsme mohli jít na jeviště všichni a paní inspicientka nás povozila na točně. Taky přivedla paní rekvizitářku, která nám ukázala meče, se kterými herci hrají představení Tři mušketýři. Když jsme si vyzkoušeli meče, přesunuli jsme se do garderobiérny, kde nám paní švadlena ukázala kostýmy, boty a klobouky pro herce. V další zajímavé místnosti byla vlásenkárna a tam nám pan vlásenkář vyprávěl, jak se vyrábí paruky a jak je důležité se o ně starat. Každá paruka byla jiná, měla jiný účes, barvu a třeba i z jiného století. Při odchodu jsme potkali pana kulisáře, a také herce, kteří šli na zkoušku. Prohlídka divadla byla moc zajímavá a všem se líbila. Nakonec nás ani nemrzelo, že se divadlo nehrálo.

    Naše náhradní představení Perný pernštejnský den se konalo 1. března 2013. Byla to legrační pohádka, během které jsme se dozvěděli pár zajímavostí z rodu Pernštejnů. Například kdo to byl Věnava, proč má pernštejnský rod ve znaku zubra, kdy dosáhl rod největší slávy nebo co to znamená "vymřít po meči".

    Žáci 5. a 6. ročníku


    Předvánoční koncert ZUŠ

    Ve čtvrtek 13. prosince se uskutečnil v prostorách školní jídelny koncert našich žáků, navštěvujících Základní uměleckou školu Přelouč.

    Ve sváteční atmosféře předvedli své umění početnému publiku hráči na hudební nástroje (žáci p. uč. Štrupla, Nedbala a Hadáčka a pí uč. Čapkové), malí tanečníci (p. uč. Boria) a sbor Poškoláci pod vedením p. uč. Hadáčka.

    Ing. Vladimíra Lichnovská


    Vánoční dílna 2012

    Dne 11. prosince 2012 se konala již tradiční vánoční dílna pro děti i jejich rodiče. Každým rokem je stále větší zájem o tuto akci, což velmi těší paní učitelky, které si pečlivě připravují výtvarné činnosti. Letos si vánoční drobnosti přišlo vyrobit téměř 70 dětí, některé i z mateřské školy. Poděkování patří také žákům 2. stupně, kteří na akci pomáhali.

     

     



    Exkurze na vánoční výstavu do Litomyšle

    Dne 17. prosince 2012 jsme chtěli našim dětem navodit vánoční atmosféru a vydali jsme se vstříc Litomyšli. Naše první kroky směřovaly na zámek, kde jsme navštívili výstavu vánočních ozdob a soch českého sochaře Olbrama Zoubka v zámeckém sklepení. Následně jsme se přemístili na Střední zahradnickou školu, kde zdejší studenti připravili krásnou vánoční výstavu. Obdivovali jsme květinová a vánoční aranžmá ze suchých i živých květin, vánočních ozdob a přírodnin.

    Mgr. Petra Podvolecká


    Setkání s historií

    Během říjnového dopoledne se naše škola setkala s historií. Komu z nás se podaří během jediné hodiny projít od románské doby až do současnosti? Za vše mohly zapůjčené historické kostýmy u vedoucí naší jídelny Jany Augustinové. V pondělí "slovo dalo slovo", v úterý jsme vybrali všechny modelky a modely (3 chlapce) z 8. a 9. ročníku, žáci a žákyně ze 7. třídy. Ještě vymyslet a nastudovat komentář o historii odívání, zajistit zvukaře a techniku, bez které by přehlídka neměla smysl. A ve středu už se jelo "na ostro".

    Žáci druhého stupně tak mohli shlédnout módní historickou přehlídku. Románské, gotické, barokní, romantické i secesní šaty vystřídala 80. léta "našich babiček". Na své si přišly i nejstarší dívky — vybíraly šaty do tanečních. Sportovní móda zase oslovila chlapeckou část osazenstva. Zkrátka nepřišli ani žáci I. stupně — i oni měli šanci obdivovat "šaty princezen a princů". Všem, kterým se náš historický výlet do světa módy líbil, děkujeme.

    Mgr. Soňa Blažková


    Anglický den

    Na jakém obratníku leží Austrálie? Kolik lidí žije v New Yorku? Jak se jmenuje nejvyšší hora Velké Británie? Co si obléci na golf? Jak se jmenuje nejznámější anglický pirát?Kolik má míle stop? Která dvě zvířata mají velmi silnou kůži? Znáš alespoň 3 názvy knih o Harrym Potterovi (i v angličtině)?

    Všechny odpovědi na tyto otázky mohli naši žáci najít během Anglického dne, který proběhl na naší škole 16.11.2012. O anglicky mluvících zemích, jejich zvycích, historii, kultuře i sportu nám vyprávěli naši učitelé, ale i žáci, kteří si připravili velmi hezké prezentace, hry i výtvarné dílny. Zároveň nám přijel popovídat o USA rodilý mluvčí Henry Parker, který pobývá v naší zemi díky výměnnému programu organizace AFS.

    Tento den probíhal na 1. i 2. stupni. Žáci přišli oblečeni do "anglických" barev a odcházeli prodchnuti duchem anglicky mluvících zemí. Na druhém stupni probíhala soutěž družstev (vytvořených napříč ročníky) O nejlepšího znalce reálií anglicky mluvících zemí. Vítězi se stalo družstvo Jaroslava Hutly ve složení Zerzán, Šedivý, Poskočil, Frýdová Iveta a Kotlárová Andrea. Na 2. místě skončilo družstvo Kristýny Dvořáčkové a 3. místo obsadila pracovní skupinka pod vedením Heleny Bínové. ( Fotogalerie)

    Všem, kteří pro nás připravili tento den moc děkujeme. Good bye and good luck!

    Mgr. Iva Sedláčková


    Zkvalitňování výuky angličtiny na základní škole prostřednictvím Ministerstva školství a Evropské unie

    Již od 1.3.2011 je základní škola Choltice zapojena do projektu zvyšování kvality výuky angličtiny na základních školách prostřednictvím tvorby interaktivních výukových materiálů a metod a jejich implementace do výuky. Projektu se účastní celkem 120 škol z České republiky. Na základě projektu se vytváří vzdělávací materiály a pomůcky jako interaktivní DVD a metodická příručka pro pedagogické pracovníky. V neposlední řadě i velmi cenný výukový portál, prostřednictvím kterého mají žáci přístup k rozmanitým jazykovým hrám, pracovním listům a tématům z anglického jazyka. Výukový portál je dostupný na internetové adrese www.vyukovyportal.cz

    Interaktivní DVD se vytváří podle pokynů a potřeb učitelů a jejich žáků a slouží jako univerzální doplňkový materiál k učebnicím anglického jazyka, které vyučující aktuálně používá. DVD je vytvářeno občanským sdružením Absolute pod vedením metodického pracovníka z nakladatelství Cambridge University Press. Interaktivní DVD je primárně určeno pro práci s interaktivní tabulí. Internetový výukový portál je zprovozněn od roku 2012 a slouží jako prostředek výměny názorů mezi učiteli, kteří jsou do projektu zapojeni. Portál obsahuje další výukové materiály, zajímavé hry a pracovní listy pro žáky.

    Mgr. Monika Bukáčková se stará o projekt zkvalitňování výuky angličtiny na základní škole Choltice, absolvovala tři odpolední bloky školení, které probíhaly v jazykové škole Absolute v Pardubicích, do jednoho bloku školení byla zapojena i Mgr. Iva Sedláčková. Cílem bloků školení bylo podílet se na tvorbě DVD a vnášet do jeho tvorby cenné rady i důležité připomínky. Ve školním roce 2012 / 2013 budou probíhat další čtyři bloky školení, kterých se zúčastní Mgr. Monika Bukáčková a shromáždí pro žáky základní školy cenné rady a nápady z jednotlivých školení.

    DVD je využíváno jak v hodinách angličtiny, tak i v hodinách zájmových kroužků výuky angličtiny pro začátečníky i mírně pokročilé, obsahuje procvičení slovní zásoby, rozhovory namluvené rodilými mluvčími a hravé písničky.  Je oblíbené i u žáků druhého ročníku, kteří začínají od školního roku 2011/2012 s výukou angličtiny na základní škole.

    Anglický jazyk žáky baví, od září se žáci naučili pozdravy, první a druhou osobu slovesa být, čísla, základní slovíčka. Učivo je probíráno formou písniček, básniček a her. Interaktivní DVD je používáno v hodinách anglického jazyka.

    Dne 8.11. navštívili základní školu Choltice manažer projektu zvyšování kvality MUDr. Jiří Slavíček, ředitelka jazykové školy Absolute Šárka Kubelková a vedoucí metodického projektu z ministerstva školství Mgr. Jana Čadová. Druhá třída základní školy pod vedením Mgr. Moniky Bukáčkové předvedla ukázkovou hodinu, ve které bylo prezentováno interaktivní DVD vytvořené ministerstvem školství ve spolupráci s učiteli základních škol. Tématem byly školní pomůcky, opakování pozdravů a představení své osoby. Využitím interaktivního DVD si žáci hravou formou na základě přiřazování náslovné hlásky k danému obrázku procvičili slovní zásobu, hravě si poradili i s rozhovorem předvedeným rodilými mluvčími o školních potřebách ,ve kterém britská holčička s tatínkem hledali v kuchyni při přípravě věcí do školy. Žáci si zahráli interaktivní anglické pexeso a na závěr si zazpívali anglickou písničku.

    Dětem se hodina velmi povedla. Mgr. Jana Čadová z ministerstva, manažer projektu MUDr. Jan Slavíček i ředitelka jazykové školy Šárka Kubelková děti pochválili, obdivovali především množství témat, které žáci od začátku školního roku zvládli, výslovnost žáků a  schopnost pracovat v hodinách anglického jazyka. Odměnou za absolvované bloky školení a jeho využití v hodinách anglického jazyka bude získání nového DVD, do kterého chystá přispět druhá třída základní školy vlastní nápady, rozhovory a pracovní listy.

    Mgr. Monika Bukáčková


    The Bear Educational Theatre

    Dne 24. října 2012 k nám do školy přijelo anglicky a česky mluvící divadlo The Bear Educational Theatre. Uspořádali pro nás dvě představení:

    Představení pro 1. stupeň "JACKIE AND THE GIANT" o holčičce Jackie a dobrém i zlém obrovi bylo dvojjazyčné v českém i anglickém jazyku a určené pro začátečníky. Děti si procvičily základní slovní zásobu i gramatiku. Přišli se podívat žáci z 2.A, 3.A, 4.A, 5.A.

    Poté přistáli u naší školy vetřelci a přijely je hledat Women in Black. Jelikož vetřelci vždy dělají chyby při mluvení anglicky, byli i naši žáci podrobeni důkladnému zkoumání. Kdo neumí anglickou otázku, může být vetřelec! Nakonec jsme ale vetřelce zachránili před Ženou v Černém a spolu s dvěma žáky odeslali zpět na jejich planetu. Představení pro 2. stupeň "THE ALIEN GRAMMAR SHOW" bylo tedy opět dvojjazyčné a určené pro mírně pokročilé. ( Fotogalerie)

    Mgr. Iva Sedláčková


    Exkurze do Muzea knihy

    Ve středu 17. října se žáci 5. až 7. tříd zúčastnili exkurze do Žďáru nad Sázavou. Navštívili jsme Muzeum knihy s interaktivní výstavou věnovanou Starým pověstem českým. Hned u vchodu si žáci vylosovali nové jméno z doby praotce Čecha, o kterém se později dozvěděli, kým byli. Mohli si také zahrát na Bivoje a zkusit si zvednout skutečného kance na záda nebo změnit rozhodnutí praotce Čecha a pomocí interaktivního programu přemístit český národ na jiné místo v Evropě. Zároveň se dozvěděli, jak by to s českým národem v průběhu vývoje asi dopadlo. V muzeu knihy mohli žáci objevit nejmenší a největší knihu, seznámit se se skutečnou knihařskou dílnou z 15. století z doby vynálezu knihtisku a dalšími archeologickými nálezy.

    Poté jsme se přemístili do Baziliky Nanebevzetí Panny Marie a sv. Mikuláše, kterou jsme si prohlédli a vyslechli zajímavý výklad o její historii a významu. Dále následovala expozice věnovaná proslulému architektovi Janu Santinimu. Krátkou procházkou od zámku jsme se dostali k poutnímu kostelu sv. Jana Nepomuckého na Zelené hoře, odkud byla krásná vyhlídka na celé město Žďár nad Sázavou. Na závěr jsme si prohlédli i centrum města. Počasí nám přálo, plni zážitků a nových vědomostí jsme se vraceli domů.
    ( Fotogalerie)

    Mgr. Alena Machová


    Řekni drogám NE!

    Dne 29. října 2012 se žáci naší 6. a 7. třídy zúčastnili besedy zaměřené na primární prevenci, konané v KD Dubina v Pardubicích.

    Stejně jako v každé době i dnes má mládež snahu získat nové zkušenosti a experimentovat se všemi dostupnými prostředky. V touze za zábavou a odreagováním mladí lidé zkoušejí užívat různé drogy nebo propadají závislosti na hazardu. Díky uvolněné době jim však často chybí zásadní informace o možných následcích jejich chování, tak o tom, jak se zachovat a kam se obrátit o pomoc, pokud se jejich experimentování vymkne z rukou. Tuto situaci si naplno uvědomuje VZP ČR. Vznikl celoplošný projekt Řekni drogám NE!, který je zaměřen na prevenci vzniku závislostí u dětí a mladistvých. Program je zajištěn společností MEDEA KULTUR, s.r.o., svými pracovníky, kteří jsou odborníky v oboru prevence a léčby závislostí a disponují bohatými zkušenostmi v oblasti návykových závislostí. Po úvodním filmu, který poskytl dramatickou formou základní pohled na problematiku drogových závislostí, měli žáci přímý kontakt s odborníky (kpt. Mgr. Jaromír Badin). Ti posluchačům poskytli kvalifikované aktuální informace a zodpověděli ústní i písemné dotazy. Zpestřením pořadu bylo vystoupení zpěváka Ivana Hlase.

    Cílem této besedy je posilování protidrogových postojů a nácvik odmítnutí drog a následně snižování nadbytečných výdajů na léčbu závislostí samotných a souvisejících onemocnění.

    Mgr. Božena Špilínková

    Školní informační systém

    bakbuton
    Jak na to...
    ZÁPISY ONLINE

    Svátek má

    Praha

    Aktuality