Beseda s nevidomým lektorem

beseda s nevidomym lektoremV úterý 1. října se žáci čtvrtých ročníků setkali s nevidomým lektorem a tyflografem panem Lukášem Tremlem. Setkání zprostředkovala paní Radka Zelenková.

Hned první pokyn pana lektora, že zrušíme pro tentokrát pravidlo o hlášení se o slovo rukou, přijaly žáci s nadšením. Strávili jsme dvě smysluplné hodiny živým rozhovorem na téma, jak můžeme prospět nevidomému nebo slabozrakému člověku při přecházení vozovky a přitom ho příliš naší pomocí nevyděsit. Dověděli jsme se, jak se rozlišují základní zrakové vady a dokonce jsme si pomocí speciálních brýlí mohli vyzkoušet, jak takový člověk vnímá svět. Zkoušeli jsme psát poslepu do speciální tabulky, hmatem hledali slepecký text, seznámili se s technickým zázrakem "mluvící krabičkou". Víme, jak poslepu zalít horkou vodou čaj i kolik audio knih si můžeme "přečíst" sluchem. Možná by nám jeden život sotva stačil. Nezbývá než si přát, aby se každý, kdo to potřebuje, dokázal se svým postižením takto vyrovnat.

Ivana Benešová