1.A a 1.B na cestě do minulosti – První republika

Žáci a žákyně 1.A a 1.B si ve čtvrtek, 25.10.2018, vyzkoušeli, jak se žilo v dobách minulých. V tento den oba první ročníky přišly v barvách trikolóry – tedy v tričkách červené, modré a bílé barvy. Nejprve jsme se všichni podívali na krátký film, který pojednával o životě, vynálezech, dopravě či průmyslu z dob první republiky. Po filmu následovalo doplnění informací, které v dokumentu nezazněly, a rekapitulace důležitých faktů, které si žáci měli zapamatovat. I přestávka se nesla v duchu první republiky, děti svačily vánočku s Meltou – nápojem, který je vyroben z kořene čekanky, cukrové řepy, drcených obilek ječmene a žita.

Po vydatné svačině se děti rozdělily dle barev triček na tři skupiny, ve kterých se vydaly na tři stanoviště. Prvním stanovištěm bylo psaní perem, které si děti samy namáčely do inkoustu. Druhým stanovištěm bylo prohlížení expozice s mnoha cennými předměty z doby vzniku ČSR. Na závěr si děti vyzkoušely pásovou výrobu v třídní „továrně“, kde byla hlavní cílem spolupráce všech „dělníků“ tak, aby vznikl kvalitní produkt. V dalších hodinách jsme si vyzkoušeli tanec Charleston, poslechli pohádku Jak pejsek s kočičkou slavili 28. říjen a přesunuli se do tělocvičny, kde jsme se pomocí našich barevných triček snažili vytvořit vlajku České republiky.

Tento den jsme si všichni moc užili, ale především jsme se příjemně naladili na velký projekt oslavující 100 let od vzniku Československa, který nás čekal následující den.

1 republika 07 1 republika 12 1 republika 19 1 republika 26

Mgr. Daniela Čepčářová