Projekt „Bramborový týden“

Týden od 16. do 19. října byl pro 2. A a 2. B spjatý s typickou podzimní plodinou – bramborou.

V pondělí se sešly obě třídy a utvořily 9 čtyřčlenných skupin, které si pojmenovali: Bramboráci, Bramborová kaše, Žaludy, Kaštany, Housenky, Brambory, Listy, Ježci a Houby.

Vzápětí si skupiny poslechly stručné povídání o historii brambor a jejich dalším úkolem bylo v časovém limitu napsat alespoň 4 věty o bramborách.

Během celého týdne se skupiny vždy alespoň na 2 vyučovací hodiny scházely a plnily různé úkoly, při kterých si zároveň procvičily všechny vyučovací předměty. Např.: z matematiky slovní úlohy, z ČJ abecedu a druhy vět, z prvouky stavbu rostlinného těla. Brambory použily také na výrobu bramborových tiskátek nebo z nich vykouzlily různé figurky. Při tělesné výchově soutěžily ve sbírání brambor a běžely bramborovou štafetu. Ve čtvrtek z brambor uvařily šišky s mákem, upekly bramborové preclíky a tyčinky. Děti si sice přinesly mnohem více bramborových receptů, ale nebylo tolik času, abychom je všechny vyzkoušeli, tak jsme si poškádlili chuťové buňky alespoň jejich přečtením.

bramborovy tyden 23 bramborovy tyden 38 bramborovy tyden 69 bramborovy tyden 92

Za splněné úkoly získávaly skupiny jako odměnu papírové brambory, kterými „plnily“ papírové pytle. V pátek na konci týdne si spočítaly, kolik brambor mají ve svých pytlích a byly odměněny diplomy. Pytle jsme nakonec zavázali a vystavili je před třídami na chodbě.

Mgr. I. Benešová a Mgr. Z. Bílková, tř, uč. 2. A a 2. B