Prvňáčci si vyšli na tvrz

Ačkoli se ve čtvrtek 22. 6. léto „rozjelo plnou parou“, vydali se žáci 1. A a 1. B na pěší výlet do nedalekých Svojšic, aby prozkoumali zříceninu gotické tvrze, založené roku 1365.

Když jsme byli ještě u školky, vloudila se malá chybička – na cestu s námi vyrazily taky jedny bačkorky, takže se musely vrátit do šatny a přezout se. Pak už se nám ale šlo skvěle.

Naše cesta vedla nejdříve choltickou oborou, pak jsme se napojili na červenou turistickou značku a ta nás dovedla až ke tvrzi. Tam jsme se hezky ve stínu posilnili svačinkou a doplnili jsme tekutiny a pak jsme se vydali prozkoumat tvrz.

Dostali jsme se sice jen do přízemí stavby, ale mohli jsme také nahlédnout do sklepních prostor a dle vlastní fantazie si představit, jak se tu kdysi žilo.

Vzhledem k tomu, že jsme se museli vrátit včas na oběd, nemohli jsme se déle zdržovat a po průzkumu tvrze jsme se zase vypravili na zpáteční cestu. Protože jsme šli hbitě, zvládli jsme na zpáteční cestě v oboře ještě ochutnat lesní jahody a válet sudy z kopečka, kde jsme v zimě jezdili na bobech.

Samozřejmě, že jsme po cestě také určovali stromy, rostliny a polní plodiny. Viděli jsme: smrky, modříny, borovice, „dubiska“, osiku, javory, třešně, bez černý, kopřivy, zvonky, pšenici, kukuřici, lopuchy a mnoho dalších rostlin, které se teprve naučíme znát.

Byli jsme šikovní turisté, takže jsme se krásně stihli vrátit včas na oběd.

vylet svojsice 01 vylet svojsice 06 vylet svojsice 12 vylet svojsice 26

Za 1. A a 1. B zapsala Mgr. Z. Bílková