Projekt Cestou pohádkových hrdinů

V pátek 16. 6. prošly děti z 1.- 5. r. pohádkovým projektem v tzv. pohádkových dílnách.

V dílně první všichni princové hledali ztracené střevíčky třídních princezen, společně přebrali hrách a čočku, někdo i rozlouskl ořech velmi letitým památečním louskáčkem, všichni jsme rozlouskli vlastnosti, kterým se Popelka učila byť od „zlé macechy“.

V dílně druhé jsme se sesedli okolo českých a světových pohádek a mohli jsme si nerušeně povídat na dané téma, možná někoho z nás zaujal název nebo ilustrace, možná jsme si i vzpomněli, jaká pohádka nám byla čtena do našich 6 let, kterou jsme třeba vyžadovali.

V dílně třetí jsme vyřešili tajenku pomocí pohádky O Zlatovlásce, dověděli se, že zvíře i člověk může mít společnou vlastnost – instinkt, stačili jsme se i zasmát při poznávání hlasů zvířat.

V dílně čtvrté nás uvítala čarodějnice s různě obtížnými někdy nesplnitelnými úkoly. Třída mohla celkem splnit až 80 úkolů v tzv. aktivitách na lavicích, body – pecky se sčítaly třídě jako celku.

cestou pohadkovych hrdinu 004 cestou pohadkovych hrdinu 024 cestou pohadkovych hrdinu 027 cestou pohadkovych hrdinu 054

V dílně páté jsme pronikali do tajů astrologie, poznávali souhvězdí a planety, nějaké souhvězdí jsme si stihli i vytvořit nebo nakreslit. Inspirací byla pohádka Světská krása od Boženy Němcové.

V dílně šesté jsme se učili spolupráci a koordinaci při umísťování míčků do otvoru obrovského padáku, který naráz držela celá skupina dětí. Užili jsme si dost legrace.

V dílně sedmé ve velké tělocvičně jsme potěžkali ohlávku na koně, posadili se do sedla, nebáli se skoku s lanem a poznávali svou rovnováhu na kladině a lavičce, ti šikovnější zkusili žonglovat a ti silnější nás udivovali přesně provedenými kliky. Neboť i síle, obratnosti, rovnováze a pružnosti nás učí pohádky. Máme, co dohánět a zlepšovat.

V dílně osmé jsme si zahráli na mravence, pomohli Jiříkovi sesbírat perly a sestavit z nich text převzatý z filmové pohádky Bajaja. Mravenčí práce a píle se vyplatila , a protože přestalo pršet, mohli jsme se odměnit probíháním labyrintu na školním dvorku, který k nemalé radosti dětí mohl zůstat i další dny. Naučili jsme se, že v pohádce někdy hrdina zabloudí a pak najde opět cestu. Na každé dítě pak čekala malá odměna v podobě zlaté a zároveň čokoládové mince.

cestou pohadkovych hrdinu 033 cestou pohadkovych hrdinu 008/ cestou pohadkovych hrdinu 067 cestou pohadkovych hrdinu 106

Děkuji všem, kteří nám umožnili tento pohádkový den naplnit a prožít.

Mgr. Ivana Benešová