Děti opět v tomto roce navštěvují 4 oddělení. V každém oddělení je dětem nabízena výtvarná a tvořivá činnost. Při výtvarných činnostech malují pastelkami, vodovými a temperovými barvami. Dostatek pohybu mají na školním dvorku. Pokud nám to počasí dovolí, jsme na dvorku každý den. Na procházky chodíme také do obory. V zimě a za špatného počasí hrajeme hry v tělocvičně. V jednotlivých odděleních vyrábíme různé výrobky, přáníčka a dárky. Celý školní rok si můžete prohlédnout fotografie z činností jednotlivých oddělení.

Letošní podzimní prázdniny jsme si naplánovali výlet do Nové Vsi u Leštiny na statek Pipkových. Jejich dýně jsme si nemohli nechat ujít.

Ráno jsme v 8 hodin nasedli do autobusu a vydali jsme se na cestu. Cesta nebyla dlouhá a za necelou hodinku jsme už uviděli statek a pár dýni před ním. Po vydatné svačině na nás čekala zahrada plná dýní a plno hracích prvků, které jsme museli sami vyzkoušet. Nejvíce se nám líbil „slámobazén“. Takové koupání jsme ještě neviděli. Každý si mohl koupit dýni a vyrobit si strašáka. Na statku byla také zvířátka – kozy, ovce, prase, telátko a poník. Mohli jsme se také podívat na strašidelnou půdu. Někteří z nás ochutnali dýňovou polévku, dýňové hranolky a další dobroty. Domů jsme si všichni vezli dýně na jídlo i pro okrasu a hlavně slámu.

Počasí nám přálo, a tak jsme si výlet náležitě užili. Všichni jsme byli po návratu spokojení a plni nových zážitků z „Dýňového světa“.

dynovy svet 07 dynovy svet 13 dynovy svet 22 dynovy svet 48

Markéta Zářecká

Poslední akcí naší družiny v tomto školním roce byl turistický výlet na Horecký dvůr. Cílem byla ekostezka „Země rytíře Sekolíka“, na Horeckém dvoře mezi Jedousovem a Štěpánovem. Ekostezka je určena dětem, které různí skřítkové a víly provedou problematikou ekologie. Dozvěděli jsme se něco o kompostování, třídění odpadu, znečisťování vody a vzduchu a o pěstování rostlin. Na ekostezce jsou i zábavné prvky pro děti. Počasí nám také přálo, po celou dobu na nás pražilo sluníčko. Hlavně, že nebyla bouřka. Všichni měli pití, někteří i svačinu. Našeho pěšího výletu se zúčastnilo 45 dětí, které vše zvládly na výbornou.

horecky dvur 03 horecky dvur 06 horecky dvur 10 horecky dvur 20

Markéta Zářecká

V posledním týdnu školního roku jsme uspořádali oblíbenou jízdu zručnosti. Děti si mohly do školy přivést kolo, koloběžku, kolečkové brusle nebo pennyboard. Samozřejmostí byly ochranné pomůcky – helma, chrániče. Počasí nám přálo, a tak jsme se po obědě nezdržovali a na školním dvoře postavili trať. Děti ji měly na čas projet. Čas pro nás nebyl nakonec důležitý, protože jsme se všichni hlavně pobavili. Každý účastník dostal na závěr sladkou odměnu. Letošní jízdy zručnosti se zúčastnilo 55 dětí ze všech oddělení naší družiny. Už se těšíme na další jízdu v příštím školním roce.

jizda zrucnosti 06 jizda zrucnosti 13 jizda zrucnosti 15 jizda zrucnosti 23

Markéta Zářecká

Praxe byla zahájena 15. května a trvala do 26. května 2017. Veronika studuje ve 3. ročníku na Střední odborné škole pedagogické v Čáslavi.

První dva dny Veronika hospitovala v 1. oddělení školní družiny. Seznámila se s družinovým prostředím, s dětmi a s dokumentací. Po celou dobu své praxe pracovala podle předem vytvořených příprav. Podle potřeby upravovala činnosti pro děti. Po celou dobu praxe projevovala kladný vztah k dětem. Podporovala u nich spolupráci a tvořivost. Dětem naslouchala a učila se řešit problémové situace.

Svým přístupem si u dětí získala jejich přízeň. Celou praxi studentky hodnotím jako přínosnou a pozitivní.

veronika krajova 01 veronika krajova 02 veronika krajova 03 veronika krajova 04

Markéta Zářecká

Ve čtvrtek 13. dubna jsme nasedli do autobusu, který nás odvezl do Kouřimi. Měli jsme dva cíle. Prvním cílem bylo projití naučné stezky - Stará Kouřim.

Trasa začínala na kouřimském náměstí. Došli jsme ke kostelu sv. Štěpána a po žluté turistické značce jsme scházeli kamenitou ulicí do údolí Vavřineckého potoka. Přešli jsme most a za ním jsme už stoupali do stráně. Úzkou pěšinou jsme došli ke skalnatému bloku Lechova kamene. Zde byl krásný výhled na město Kouřim. Dál jsme pokračovali k malé kapličce sv. Víta, která stojí přímo na akropoli hradiště. Cestou jsme míjeli několik informačních tabulí, které jsme si přečetli. Chtěli jsme ještě pokračovat k Libušinu jezírku, ale počasí nám to překazilo.

Svižnou chůzí, abychom co nejméně zmokli, jsme se vraceli k autobusu. Ten nás dovezl k našemu druhému cíli – skanzenu.

Naše návštěva skanzenu začala v pláštěnkách, ale po krátké chvíli déšť ustal a až do konce našeho výletu bylo hezké počasí. Dokonce se na nás usmálo sluníčko. Rozdělili jsme se do tří skupin a postupně jsme procházeli jednotlivé chalupy, kde jsme si mohli uplést pomlázku, nazdobit kraslice (různými technikami), ochutnat pokrmy (pučálku, chléb s máslem a divokými bylinkami). Velkému zájmu se těšila dílna v kovárně, kde si mohl každý vyrobit hřebík. V jedné z chalup bylo také lidové občerstvení. Návštěva skanzenu se všem líbila a odjížděli jsme zpátky domů spokojeni.

vylet kourim 14 vylet kourim 24 vylet kourim 44 vylet kourim 67
camera Více foto...

Všichni si vezli domů dárek pro rodiče, sourozence nebo pro babičku a dědečka. Už se všichni těšíme na další družinové výlety.

Markéta Zářecká

Všem se nám letošní průběh zimy líbil. Tolik sněhu dlouho nebylo a dokonce jsme si užili i veliké mrazy. Netrpělivě jsme už očekávali nástup jara. Chlapci hrají rádi fotbal a pozorovali z okna družiny, zda je už roztátý sníh a trávník dost vyschlý. Na dvorek jsme koupili nové hokejky na florbal a fotbalistům nové sítě do branek. Školní dvůr navštěvujeme denně. Při pěkném počasí se chystáme i na vycházky do choltické obory. Můžete se podívat na fotky z pobytu dětí na školním dvoře.

druzina jaro 01 druzina jaro 02 druzina jaro 03 druzina jaro 04