Naši prvňáčci se ve dnech 12.-14.6. stali indiány a indiánkami a vydali se tak na třídenní dobrodružnou cestu.

Ve středu nás navštívila pardubická 1.A s paní učitelkou Mgr. Michaelou Doubravovou ze ZŠ Benešovo náměstí. Společně jsme se tak všichni včetně všech tří tříd prvňáčků vydali na pěší výlet. První zastávkou na naší trase byla tvrz ve Svojšicích, poté následoval přesun na rozhlednu Barborku, ze které jsme šli zpět do školy, kde nás čekal vydatný oběd. Po obědě nám všem šamanka vyprávěla indiánské příběhy, díky kterým jsme se lépe vcítili do rolí indiánů a indiánek. Dozvěděli jsme se mnoho informací, které jsme si následně ověřili v kvízových otázkách. Po těchto příbězích byli malí indiáni a indiánky rozděleni do 5 kmenů, ve kterých je čekal první úkol – vyrobení a vyzdobení totemů. Pardubičtí indiáni nám s totemy také pomáhali, moc jim tedy děkujeme za pomoc a především za skvělou společnost na dopoledním výletě, budeme se těšit, až je navštívíme příští školní rok na oplátku my. Zbytek odpoledne jsme si užívali krásného počasí na školním dvoře. K večeři jsme si společně se čtvrťáky opekli buřty a nezbývalo nic jiného než čekat do setmění, abychom se vydali na noční bojovou hru. Po úspěšně absolvované noční hře jsme zalehli do našich týpí a užili si první dobrodružnou noc v takovémto příbytku.

skola v zahrade 01 skola v zahrade 07 skola v zahrade 25 skola v zahrade 40
 camera Další foto...      

Ve čtvrtek nás čekalo dopoledne plné indiánských her a disciplín, za které indiáni a indiánky sbírali korálky – body. Po obědě si děti dopřály poledního klidu, aby načerpaly energii, kterou potřebovaly k odpolední cestě za pokladem. Všem pěti kmenům se podařilo poklad najít, tudíž nikdo nezůstal bez odměny. Jelikož hledání pokladu bylo opravdu náročné, děti měly možnost osvěžení na zahradě v podobě vodních hrátek. K večeru již nastal čas na přípravu večeře – buřtguláše, který si děti samy připravily. Vaření v kotlíku bylo velmi netradiční a guláš se nám povedl tak, že mnoho z nás si přidávalo, co to šlo. Po hygieně jsme opět ulehli do týpí a vydali se tak do říše snů.

Páteční dopoledne jsme věnovali úklidu týpí a balení věcí. Stihli jsme i několik her, vyplnění indiánských pracovních listů a především udělování diplomů a slavnostní předávání třídních pamětních triček s nápisem „Už umím číst, psát a počítat“.

skola v zahrade 49 skola v zahrade 70 skola v zahrade 77 skola v zahrade 80
 camera Další foto...      

Ne vždy se musí za dobrodružstvím vyjet několik kilometrů daleko, nám k tomu stačila škola, školní dvůr a blízké okolí školy. Tyto tři dny jsme si všichni opravdu moc užili a budeme se těšit na další podobné zážitky, jako byla právě naše „škola v zahradě“. Moc děkujeme Radce Zelenkové za poskytnutí krásných týpí a dále všem účastníkům našeho třídenního dobrodružství – dětem z 1.A a 1. B, paní učitelce Marii Brožové, paní asistentce Lence Jiřišťové, šamance Markétě Zářecké a panu učiteli Janu Brožkovi.

Mgr. Daniela Čepčářová