V pátek 9. 3. 2018 měli žáci 7. – 9. třídy možnost shlédnout divadelní představení s názvem Legenda V+W aneb Příběh Osvobozeného divadla.

Jednalo se o soubor ukázek nejslavnějších divadelních her autorů Jiřího Voskovce a Jana Wericha. Ve více než šedesáti minutách herci přiblížili žákům nejzásadnější okamžiky života i kariéry těchto mistrů českého humoru. Odborný výklad doplňovaly chronologicky řazené úryvky dialogů a písní, dokumentující rozsah a význam tvorby Osvobozeného divadla a jeho vliv na vývoj českého divadla 20. století.

Strhující výkony obou herců, osobitý humor, nadšení a poutavý obsah ukázek žáky naprosto vtáhly do děje, vtipné skeče vyvolávaly salvy smíchu, děti se skvěle bavily a spolu s nimi i jejich učitelé. Opět jsme zhlédli naprosto úžasné představení, při kterém si žáci příjemnou formou zopakovali učivo a pocítili nesmírnou sílu živého představení, energii obou herců a získali tak cenný vztah k divadlu, které pro děti často bývá nezáživné a nudné. To v žádném případě nelze říci o hereckém výkonu a režii celého představení Divadélka pro školy z Hradce Králové. Velice děkujeme a těšíme se opět na další spolupráci.

Mgr. Alena Machová

Dne 8.3. 2018 žáci 9. třídy navštívili protidrogové centrum Dropin v Praze. Toto středisko se zabývá prevencí a léčbou drogových závislostí. Pracovníci tohoto centra seznámili žáky s pracovní náplní tohoto zařízení a především žáky upozornili na negativní zdravotní a sociální dopady závislostí při užívání drog.

Po absolvování besedy jsme se prošli starou Prahou a zpříjemnili si tento den v hlavním městě.

Stalo se již tradicí, že žáci 9. třídy navštíví expozici "Lidé a peníze", kterou pořádá Česká národní banka v Praze. Již u vchodu byli žáci podrobeni kontrole.Všechny kovové věci museli být uloženy v batozích. Paní průvodkyně zavedla žáky do posluchárny, kde zhlédli filmy o o vývoji ekonomické situace, ale také o vývoji měny v naší republice. Dále byli zavedeni do trezoru, kde mohli vidět historii peněz, padělky různých stupňů kvality, upozornění na ochranné prvky na bankovkách nebo si mohli obtěžkat zlatou cihličku. Po ukončení prohlídky žáci absolvovali malý kvíz, ve kterém mohli získat za správné odpovědi balíček rozdrcených peněz.

Obě akce jsme velice kladně zhodnotili a vrátili jsme se spokojeni a zase obohaceni o nové poznatky a zážitky.

Mgr. Božena Špilínková, Mgr. Hana Ošlejšková

Je 2. března a do české kotliny, tedy i k nám do Choltic, konečně dorazila zima. Letos byla sice skoupá na sníh, ale alespoň zařídila, že zamrzly rybníky. Na jeden z nich, rybník Zrcadlo u choltického zámku, se vypravily děti z 2. A a 2. B, aby vyzkoušely své bruslařské, hokejové a klouzačkové dovednosti. Jak jsme se na Zrcadle vydováděli, můžete posoudit z fotografií.

zima na zrcadle 01 zima na zrcadle 03 zima na zrcadle 07 zima na zrcadle 22

Mgr. Zuzana Bílková

26.2.2018 - 2.3.2018 proběhl zimní ozdravný pobyt 3. a 4. ročníků na Medvědí boudě ve Špindlerově Mlýně.

Většina dětí přišla po svých až na chatu, program přizpůsobujeme teplotám - dnes asi hodinu na kopci :-) , večer dětem chutnala večeře.(bramborová kaše+ sekaná)... chodili si přidávat :-) mějte se.. my se máme :-)

ozdravny pobyt 01 ozdravny pobyt 02 ozdravny pobyt 03
ozdravny pobyt 04 ozdravny pobyt 05 ozdravny pobyt 06

Autorka knihy Můj život s gamblerem, spisovatelka Martina Bittnerová, se v rámci besedy na Malém zámku podělila s žáky 7. - 9. třídy o zkušenosti a prožitky, které jí přineslo soužití s hazardním hráčem. Otevřená knižní zpověď vznikla poté, co její dlouholetý partner dobrovolně ukončil svůj život. Spisovatelka nám osvětlila, kdo se nejčastěji stává hazardním hráčem, co je to "craving" (bažení po hře), jaké jsou možnosti a úskalí léčby. Všechny přítomné zasáhlo její hluboce osobní vyprávění a donutilo nás opravdu se zamyslet. Gambling totiž většina společnosti nevnímá jako druh drogové závislosti.

Za uspořádání této akce děkujeme knihovnici Radce Zelenkové a Městysi Choltice.

muj zivot s hazardem 1 muj zivot s hazardem 2 muj zivot s hazardem 3 muj zivot s hazardem 4

Mgr. Eva Nevečeřalová

Sněhová nadílka se nám poštěstila zatím jen dvakrát, ale 1.B si ji dokázala skvěle užít :-)
Pár fotek je toho důkazem.

mame radi zimu 005 mame radi zimu 006 mame radi zimu 021 mame radi zimu 028

Mgr. Lenka Nešetřilová