Od pondělí 13. 11. do čtvrtka 16. 11. byli žáci 2. A a 2. B v pobytovém zařízení Ekocentra PALETA Pardubice v Oucmanicích. Ačkoliv bylo typické podzimní listopadové počasí, zažili jsme úžasný týden, plný skvělých zážitků. Z činností, které pro nás byly připraveny, si děti vytvořily složky (deníčky), které si pak odvezly jako památku domů.

paleta 016 paleta 042 paleta 096 paleta 109

Složky si děti svázaly do desek z ručního papíru, který si samy vyrobily. Dovnitř pak zařadily pracovní listy: stopy zvířat, ptáci, listy ze sto let starého deníku, mandala – svíčka, ... V průběhu pobytu jsme si vyzkoušeli zadělat a upéct vánočku, odlévali jsme stopy ze sádry, vypichovali jsme obrázek nebo náramek z vlny technikou „filcování“, vyráběli jsme svíčky, řezali a sekali jsme dříví a někteří krmili domácí zvířátka (kozy, ovce, morčata a oslíka Amose). Ubytování ani jídelníček neměly chybu a my doufáme, že se do Oucmanic ještě někdy podíváme.

paleta 137 paleta 178 paleta 209 paleta 367
camera Více fotografií ke stažení...

Mgr. I. Benešová a Mgr. Z. Bílková, tř. uč. 2. A a 2. B

Žáci 4.B se již od začátku měsíce listopadu aktivně věnovali vytváření projektu „Svět zvířat“. Každý žák nejprve vyhledal, zjistil a zaznamenal informace o zvířeti, které ho nejvíce zajímalo. Poté jsme v menších skupinkách vytvářeli další „vizitky“ členů zvířecí říše. Zprvu jsme si museli informace nalézt, vybrat z textu ta nejzajímavější a nejdůležitější fakta, která se musela písemně zaznamenat, a nakonec nesměl chybět ani nakreslený obrázek daného živočicha. V celkovém přehledu nechybí ani zajímavosti ze světa zvířat, které mnohé z nás velmi překvapily a mnohdy i pobavily. Na projektu se pracovalo především v rámci hodin přírodovědy a českého jazyka, čímž jsme dokonale vyzdvihli mezipředmětové vztahy. Na závěr jsme si samozřejmě všechna zvířata představili a povídali si o nich. Výsledkem práce naší třídy je nejen poutavý přehled zvířat, který zdobí chodbu naší školy, ale také vzpomínky na radostné a vtipné chvilky, které jsme během našeho projektu společně zažili.

svet zvirat 01 svet zvirat 02

Mgr. Daniela Čepčářová

Z RIA ZA MODRÝM PAPOUŠKEM

To bylo téma další velmi pestré fotograficko-filmové projekce manželů Motani, kterou zhlédli žáci 2. - 9. třídy v minulém týdnu. Navštívili jsme nebezpečné Rio de Janeiro, nasáli jsme neopakovatelnou atmosféru karnevalu, uchvátila nás divoká příroda s exotickými živočichy, obřími vodopády a hlubokými jeskyněmi. Nechyběla samozřejmě soutěž a řada zajímavých suvenýrů. ADEUS BRASIL!

nezkrocenabrazilieplakat500px bra 160121 0982korek 240px bra 160208 0259korek 240px

Mgr. Eva Nevečeřalová

Žákům 6.-9. ročníku byl určen pořad MEMENTO, který zhlédli v rámci protidrogové prevence ve středu 1.11. 2017. Umělecká agentura RAJCHA předvedla dramatizaci románu Radka Johna Memento. Neobyčejný příběh obyčejných mladých lidí, jehož cílem nebylo poučovat nebo zastrašovat, ale ukázat syrovou realitu drogové závislosti, má být varováním pro všechny, kteří by chtěli s drogami experimentovat.

memento 01 memento 02 memento 03 memento 04

Mgr. Eva Nevečeřalová

Třída 8.A se zapojila do projektu "JSEM LASKAVEC", který si klade za cíl zviditelnit důležitost dobrých skutků v současné společnosti. Žáci si mohli vybrat z několika nabídnutých laskavostí, nebo vymyslet svou vlastní. Naši osmáci se rozhodli uspořádat bleší trh, který proběhl v pátek 20. října pod záštitou Spolku rodičů. Touto cestou chci poděkovat všem, kdo se podíleli na organizaci trhu, přispěli nám buď věcmi do prodeje nebo naše snažení přišli podpořit finančně. Konečný výtěžek akce je totiž neuvěřitelných 5600Kč.

blesi trh 01 blesi trh 02 blesi trh 03 blesi trh 04

Principem projektu je, že si děti vyzkouší vykonat nezištný laskavý skutek v rámci Světového dne laskavosti, který připadá na 13. listopadu. Právě v tento den za námi přijedou děti a vychovatelé z Dětského centra Veská, kterým bude finanční obnos slavnostně předán na Malém zámku.

Mgr. Eva Nevečeřalová

Žáci z 3.A využili blížícího se státního svátku, aby se dozvěděli: jak naše republika vznikla, kdo se na tom podílel, jak lidé v této době žili, jak se oblékali... apod.

Přinesli si z domova i mnoho zajímavých věcí (např. knihy, časopisy, vysvědčení a jiné dokumenty, potřeby z kuchyně, kalamář...
Slečny si ušily šaty. Všichni vyrobili čelenku do vlasů – kluci prý předají maminkám :-) a zkusili si na vlastní kůži, jak funguje pásová výroba a psaní perem a inkoustem z kalamáře. Zatančili si charleston. Informace a dojmy přednesli svým kamarádům z 3.B a 2.B.

Na závěr jsme si všichni poslechli záznam proslovu TGM k dětem, který měl k 10. výročí vzniku ČSR.

Nám už jen zbývá popřát naší republice hodně úspěšných let a mnoho charakterních, cílevědomých a odhodlaných lidí, jako byli její zakladatelé a už teď se těšíme, jak oslavíme 100.

prvni republika 01 prvni republika 03 prvni republika 32 prvni republika 39

Mgr.: Marie Brožová