Pojďme spolu navštívit  některé výtvarné práce žáků 1. stupně a potěšit se ze šikovnosti a nápadů všech zúčastněných.

vyzdoba na chodbach 05 vyzdoba na chodbach 06 vyzdoba na chodbach 08 vyzdoba na chodbach 09
vyzdoba na chodbach 11 vyzdoba na chodbach 13 vyzdoba na chodbach 15 vyzdoba na chodbach 17

Mgr. Ivana Benešová

Během měsíce března a dubna nás navštívili předškoláci z MŠ Veselí, MŠ Valy, MŠ Turkovice a MŠ Choltice. Během těchto návštěv děti z mateřských škol pozorovaly nejen práci našich šikovných prvňáčků, ale také se s námi zapojily do několika aktivit jak v lavici, tak i na interaktivní tabuli. Cílem návštěvy bylo seznámení předškoláků se školním prostředím, a především také ukázka toho, že ve škole může být legrace a že se děti nemusí ničeho obávat. Jelikož nás v pátek 5.4. 2019 čeká zápis do prvních tříd, budeme se na předškoláky moc těšit a věříme, že si tento den užijí.

predskolaci v 1A 1B 01 predskolaci v 1A 1B 04 predskolaci v 1A 1B 06 predskolaci v 1A 1B 09

za 1.A Mgr. Daniela Čepčářová 1.B Mgr. Marie Brožová, Lenka Jiřišťová

27. března 2019 pořádalo Střední odborné učiliště plynárenské Pardubice Technohrátky. Osm žáků z naší školy mělo možnost Technohrátky navštívit a zábavnou formou se seznámit s obory, které škola ke studiu nabízí.

Žáci poznali na vlastní kůži obory: mechanik instalatérských a elektrotechnických zařízení se zaměřením na tepelná čerpadla a vzduchotechniku, mechanik instalatérských a elektrotechnických zařízení, technik plynových zařízení a tepelných soustav, mechanik tepelných soustav, instalatér a kominík.

Na jednotlivých stanovištích si chlapci vyzkoušeli např. zapojit elektrický obvod, sestavit z měděných trubek „žirafu“ a svářet. Viděli a slyšeli výbuch z děla. Dozvěděli se zajímavé věci o zemním plynu - o plynu v pevném i v kapalném skupenství apod.

technohratky3 01 technohratky3 04 technohratky3 05 technohratky3 07

Na závěr Technohrátek se konalo závěrečné vyhlášení soutěží, které bylo milým zakončením celého „technohrátkového“ dne. Akci hodnotím jako velmi přínosnou. Žákům se na škole líbilo a zároveň si uvědomili, co každá z jednotlivých profesí obnáší.

Klára Chudomelová

21. března je Světový den Downova syndromu, což je genetické onemocnění, které je způsobeno poruchou 21. chromozomu. Tento Světový den má i svůj vlastní symbol a tím je pár odlišných ponožek, a proto jsme si i my oblékli každou ponožku jinou. Jsme rádi, že jsme každý jiný a učíme se vzájemné toleranci a pomoci druhým.

ponozkovy den 1 ponozkovy den 2 ponozkovy den 3

Mgr. Marie Brožová

Ve středu 13. března od 8:00 do 14:00 hodin pořádala Střední odborná škola a Střední odborné učiliště obchodu a služeb, Chrudim Technohrátky. Technohrátky mají za úkol představit obory střední školy pro žáky základních škol, kteří nejsou ještě zcela rozhodnuti, kde budou dále pokračovat ve studiu.

TechnohratkyChrudimDeset žáků z osmého ročníku naší školy mělo možnost Technohrátky navštívit. Žáci si vyzkoušeli na vlastní kůži pod vedením tamních studentů a vyučujících, jaké to je na této škole studovat jednotlivé obory. Zejména práci v dílnách. Například v oboru cukrář zdobili muffiny, modelovali růžičky a pracovali s čokoládou. Na oboru číšník připravovali koktejly a espressa. Na oboru prodavač se učili balit lahve i bonboniéry, vytvořili velikonoční dekoraci a na oboru kuchař dělali vlastní langoše, palačinky a chlebíčky. Žáci se také seznámili s obory, které se věnovaly počítačům, tvořili webové stránky a rozebírali hardware počítače.

Na závěr Technohrátek se konalo závěrečné vyhlášení soutěží, které celý den na jednotlivých stanovištích probíhaly. Naši žáci se ve vědomostní soutěži umístili na pátém místě.

Žákům se na této škole líbilo a někteří z nich začali uvažovat i o studiu. Nadchli je voňavé cukrářské a kuchařské dílny, kde ochutnali, co sami vyrobili.

Klára Chudomelová

Žáci 1.A a 1.B se 21.2. 2019 zúčastnili preventivního programu Veselé zoubky, který je pod záštitou drogerie dm.

Cílem tohoto programu je zvýšit povědomí o správné péči o dětský chrup a prevenci zubního kazu. Děti se nejprve se zájmem podívaly na zábavně-vzdělávací film „Jak se dostat Hurvínkovi na zoubek“. Díky video ukázkám jsme se také dozvěděli, jakou techniku při čistění zubů máme zvolit, abychom měli zuby důkladně vyčištěné. Dále jsme zjistili informace o vzniku zubního kazu a o potravinách, které mohou podporovat vznik bakterií. Na závěr si také naši prvňáčci zkusili odpovědět na kvízové otázky. Jelikož jsme kvíz zvládli bez jediné chybičky, všichni si tak zasloužili preventivní balíček, který obsahoval například zubní pastu, kartáček či žvýkačky bez cukru.

vesele zoubky 01 vesele zoubky 02

Díky tomuto programu budeme o naše zoubky nadále pravidelně a správně pečovat, abychom na preventivních prohlídkách u pana zubaře či paní zubařky byli pochváleni za krásné zoubky.

Mgr. Daniela Čepčářová