beseda s nevidomym lektoremV úterý 1. října se žáci čtvrtých ročníků setkali s nevidomým lektorem a tyflografem panem Lukášem Tremlem. Setkání zprostředkovala paní Radka Zelenková.

Hned první pokyn pana lektora, že zrušíme pro tentokrát pravidlo o hlášení se o slovo rukou, přijaly žáci s nadšením. Strávili jsme dvě smysluplné hodiny živým rozhovorem na téma, jak můžeme prospět nevidomému nebo slabozrakému člověku při přecházení vozovky a přitom ho příliš naší pomocí nevyděsit. Dověděli jsme se, jak se rozlišují základní zrakové vady a dokonce jsme si pomocí speciálních brýlí mohli vyzkoušet, jak takový člověk vnímá svět. Zkoušeli jsme psát poslepu do speciální tabulky, hmatem hledali slepecký text, seznámili se s technickým zázrakem "mluvící krabičkou". Víme, jak poslepu zalít horkou vodou čaj i kolik audio knih si můžeme "přečíst" sluchem. Možná by nám jeden život sotva stačil. Nezbývá než si přát, aby se každý, kdo to potřebuje, dokázal se svým postižením takto vyrovnat.

Ivana Benešová

27.9.2019 v Pardubického deníku se v seriálu Jak jsme žili v Československu vyšel článek o historii vzdělávání a Základní školy v Cholticích.

z historie skoly v cholticich

Naše třída 4.B se zapojila do projektu Abeceda peněz. Jde o program České spořitelny na podporu finanční gramotnosti dětí.

Žáci v programu vymyslí svůj vlastní podnikatelský plán a ten následně zrealizují. Podnikatelským plánem může být cokoliv, co dětem představivost dovolí - pečení perníčků, koláčů, pletení náramků, vytváření drobných dárků. Je třeba rozpoznat tu správnou příležitost a uskutečnit ji. Třída od České spořitelny obdrží počáteční kapitál 3000Kč, který po uskutečnění jarmarku musí vrátit. Na jarmarku, který se uskuteční pro naši třídu 9.12. odpoledne v ČS Přelouč, budou žáci výrobky prodávat. Výdělek z akce může třída využít dle libosti: na zaplacení společného výletu, darovat na dobročinné účely, atd.

Naše třída 4.B dne 24.9. 2019 navštívila pobočku ČS v Přelouči. Seznámili jsme se s prostředím banky, počítali jsme peníze, vybírali peníze kartou z bankomatu a dověděli jsme se mnoho zajímavého z oblasti finanční gramotnosti.

abeceda penez 007 abeceda penez 009 width= abeceda penez 014 abeceda penez 020

Nyní nás čeká hodně práce při tvorbě výrobků. Děkujeme předem rodičům, kteří nám budou nápomocni a poskytnou nám podporu při vymýšlení nápadů i praktickou pomoc.

Mgr. Božena Špilínková, TU 4.B

Po roce nás opět v družině navštívil tatínek Karolíny Minaříkové s jejich zvěřincem. Kája vše dohodla na jedno pondělní odpoledne a my jsme se už nemohli dočkat. Od loňského roku jsme se těšili na zvířátka, která jsme si mohli hladit, ale hlavně chovat. Počasí nám přálo, a tak jsme mohli se zvířátky zůstat na školní m dvoře. Tatínek nám přinesl ukázat chameleona, želvu, užovku, džungarské křečíky a strašilky. Všichni jsme si mohli zvířátka hladit a kdo chtěl, mohl si je i chovat. To byl zase zážitek. Příští rok na shledanou s Kájiným domácím zvěřincem.

zverinec 01 zverinec 02 zverinec 03
zverinec 04 zverinec 05 zverinec 06

Markéta Zářecká

Jako každý rok se na jaře konají různé fotbalové turnaje. První na programu byl turnaj žáků druhého stupně, který ZŠ Choltice sama pořádala. Naši borci v čele se zkušenou kapitánkou využili naplno výhodu domácího prostředí a domácí turnaj vyhráli v konkurenci 5 škol (přeloučské ZŠ Masarykovo náměstí a ZŠ Smetanova, ZŠ Řečany nad Labem a ZŠ Rohovládová Bělá) a postoupili do okresního kola do Pardubic, kde naše reprezentace obsadila 5. místo.

Větších úspěchů dosáhli žáci prvního stupně v rámci tradičního celorepublikového turnaje McDonald´s Cup. Naše škola skvěle reprezentovala v obou kategoriích, tj. 1. – 3. třída a 4. – 5. třída. Po loňském úspěchu kategorie 1.-3. třída, kdy kluci obsadili 2. místo v krajském finále, byla laťka nastavena hodně vysoko. Ale již okrskové kolo prozradilo, že i letos můžeme mířit hodně vysoko. Obě kategorie s přehledem vyhrály okrsek, přičemž mladší kategorie neobdržela ani branku. V okresním finále pokračovala mladší kategorie ve své krasojízdě, ani zde nenašli naši borci přemožitele. Starší kluci vstoupili do finále nečekanou výhrou nad ZŠ Závodu Míru, kterou reprezentovala spousta fotbalistů z klubu FK Pardubice. Druhá výhra ve skupině naznačila, že i u starší kategorie může nastat historický úspěch. V posledním zápase chybělo 5 minut, abychom měli obě kategorie v krajském finále. Takže opět po roce se do krajského finále probojovala pouze mladší kategorie, přičemž starší kategorie obsadila výborné 3. místo v okresním finále.

Bohužel krajské kolo nám nevyšlo tak úspěšně jako vloni, ale i 4. místo v celém Pardubickém kraji je úžasný úspěch našich chlapců.

fotbal 01 fotbal 02 fotbal 03 fotbal 04

Ing. Jan Brožek

V pátek 21.6.2019 se prvňáci stali skutečnými čtenáři. Za hojné účasti rodičů, prarodičů a sourozenců slíbili, že se budou ke knížkám - kamarádkám - chovat slušně a že o každé hezké knížce poví svým kamarádům . Děti si odnesli domů knížku a informace o chodu knihovny. Děkujeme TRILO DIVADLU za krásné a inspirativní scénické čtení. Děkujeme paní a pánu z Gerštorfu, mudrci a Radce Zelenkové za krásnou akci.

pasovani na ctenare 02 pasovani na ctenare 06 pasovani na ctenare 07 pasovani na ctenare 60

Mgr. Marie Brožová, Mgr. Daniela Čepčářová, Lenka Jiřišťová